Categories Ogród

Dolomit – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Wprowadzenie odpowiedniego nawozu w ogrodzie to konieczność. Odżywienie roślin jest bardzo potrzebne zarówno do odpowiedniego wzrostu, dużych plonów jak i wytrzymałości na szkodliwe działanie szkodników, grzybów i bakterii chorobotwórczych. Wśród odżywek dostępnych na rynku można znaleźć różne preparaty. Bardzo pomocnym środkiem pielęgnacyjnym dla roślin jest dolomit. Przed zastosowaniem preparatu warto jednak poznać kilka szczegółów jego stosowania, a także przyjrzeć się mu bliżej.

Czym jest Dolomit? 

Dolomit to wapniowo – magnezowy nawóz o organicznym pochodzeniu. Zawartość magnezu w glebie jest niezbędny w procesie wapniowania, często stosowanym w ogrodnictwie. Dzięki w dużym stopniu naturalnemu składowi jest on dopuszczony do używania w rolnictwie ekologicznym, ale również w zwykłych uprawach. Jest on bardzo skuteczny, ponieważ pomaga odżywić roślinę oraz sprzyja jej odpowiedniemu wzrostowi. Nawóz jest najczęściej wykorzystywany do upraw warzywnych i owocowych, ale w niektórych przypadkach można używać go także jako odżywkę do krzewów i drzewek. Działanie dolomitu jest widoczne w dłuższym czasie po zastosowaniu, ale efekty pozostają na dłuższy czas. W wyniku zbyt dużego stosowania chemicznych nawozów, a także przenawożenia obornikiem gleba może być zakwaszona, a co za tym idzie wzrost roślin może być utrudniony lub zahamowany. Przy wyborze odpowiedniego preparatu dolomitu warto zwrócić uwagę na to czy jest on dobrze rozdrobniony. Im ziarenka dolomitu będą mniejsze tym lepiej będzie działał nawóz. Dzięki dobremu rozdrobnieniu skutki odkwaszenia gleby będą widoczne szybciej i dłużej. Na stronie internetowej sklep.poradnikogrodniczy.pl można znaleźć dobrej jakości nawóz przystosowany do odżywiania upraw w praktycznym, dużym opakowaniu. 

Dolomit – właściwości i stosowanie

Dolomit jest nawozem niezwykle uniwersalnym przystosowanym do odżywiania różnych upraw. Szczególnie dobrze nadaje się on do stosowania na polach oraz uprawach warzywnych i owocowych. Najlepszym  okresem do nawożenia dolomitem jest pora po zbiorach, czyli okres jesienny lub późne lato. Właśnie w tym okresie powinno się wysypać nawóz na pole oraz wymieszać go z ziemią, a następnie przekopać. Do rozprowadzania nawozu w przypadku upraw o dużej powierzchni najlepiej użyć siewnika. Przy małych hodowlach można rozsypywać i mieszać preparat ręcznie z glebą. Przy pracy należy pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych. Właściwości dolomitu są bardzo duże. Pierwszą cechą, którą z pewnością warto wymienić jest wzmocnienie jakie dolomit daje roślinom, szczególnie w początkowej fazie wzrostu. Jest to niezwykle istotne ponieważ pozwala na odpowiednią profilaktykę przed pojawieniem się czynników chorobotwórczych takich jak patogeny, grzyby i insekty.

Używanie dolomitu poprawia także ilość plonów oraz jakość warzyw i owoców, stają się one bardziej dorodne i wzrasta ich wartość odżywcza. Dzięki używaniu dolomitu można także poprawić odporność roślin na działanie mrozu, co jest niezwykle ważne nie tylko w przypadku upraw warzywnych, ale także przy pielęgnacji krzewów ozdobnych i owocowych. Nawóz dolomitowy w uprawach zaleca się stosować co dwa lub trzy lata. Powala to zachowanie optymalnego odczynu pH gleby oraz stworzenie dobrych warunków do wzrostu dla roślin. W przypadku kiedy chcemy pozbyć się mchu z trawnika należy zastosować dolomit co roku w porze jesiennej. Używanie dolomitu jest nie tylko skuteczne i pomocne w zachowaniu dobrej kondycji upraw, ale także bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt, dlatego bez wątpienia warto po niego sięgnąć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *