Powszechnie wiadomo, że mniejsza powierzchnia domu przekłada się na niższe koszty budowy oraz tańszą eksploatację. Oczywiście na pierwszym miejscu powinna być jednak wygoda i funkcjonalność. Jak zatem zaplanować wnętrza niewielkiego domu by było funkcjonalnie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.
Wydzielenie odpowiednich stref funkcjonalnych
Jedną z najważniejszych kwestii przekładających się na komfort użytkowania domu jest wydzielenie odpowiednich stref funkcjonalnych, co należy zrobić już na etapie projektu. Co to oznacza? Otóż należy odpowiednie pogrupować pomieszczenia oraz zapewnić im właściwą komunikację. Wydzielenie strefy dziennej, nocnej, czy użytkowej przekłada się nie tylko na funkcjonalność budynku, ale również komfort jego użytkowania. Strefy funkcjonalne to podstawa nowoczesnych projektów domów, które można znaleźć na Domoweklimaty.pl.
Otwarta przestrzeń
Trendem, który jest obecny zarówno w przypadku małych, jak i dużych domów jest otwarta przestrzeń osiągnięta dzięki połączeniu salonu i kuchni. W przypadku projektów domów o niewielkim metrażu otwarta przestrzeń daje duże możliwości aranżacyjne oraz sprawia, że pomieszczenie wydaje się zdecydowanie bardziej przestronne. Wnętrza małych domów stają się w efekcie dużo bardziej funkcjonalne oraz atrakcyjne wizualnie. W zależności od wielkości metrażu konkretnego domu w ramach otwartej przestrzeni można wydzielić nie tylko salon, czy kuchnię, ale również jadalnię. W takich przypadkach warto zastosować różne kolory ścian, czy typy podłóg, co pozwoli wyodrębnić konkretne strefy w pomieszczeniu. W przypadku domów z poddaszem użytkowym otwarta przestrzeń może zawierać również schody na górę, które mogą być również dekoracją.
Odpowiednio zaaranżowany taras
Jak zyskać dodatkową powierzchnię w przypadku małych domów? Dzięki odpowiedniemu zaaranżowaniu tarasu. Zadaszony taras pozwala bowiem spędzać czas na świeżym powietrzu, gdzie w okresie letnim można przyjmować gości, urządzać imprezy, czy relaksować się przy kawie. Taras stanowi dodatkowo płynne połączenie domu z ogrodem, a zastosowanie dużych przeszkleń w salonie sprawia, że pomieszczenie jest dobrze doświetlone oraz wydaje się być bardziej przestronne.
Aranżacja małego domu, a energooszczędność
Jak wspomniano we wstępie małe domy są nie tylko tanie w budowie, ale również eksploatacji. Na koszty utrzymania domu nie wpływa jednak wyłącznie jego powierzchnia, ale także zastosowane rozwiązania. Przekładają się one bowiem na energooszczędność, czyli niższe rachunki za energię niezbędną do ogrzania domu. Przykładem może być wymienione już wcześniej wydzielenie stref funkcjonalnych, które muszą być odpowiednio usytuowane względem stron świata. Strefa dzienna powinna znajdować się od południa, co sprawi, że będzie można ją dogrzać i doświetlić dzięki energii słonecznej. Strefa użytkowa może natomiast znajdować się od północy, ponieważ można utrzymywać w niej minimalnie niższą temperaturę, co przełoży się na rachunki za energię.
Podsumowując należy stwierdzić, że niewielkie domy, które są tanie w budowie mogą być bardzo funkcjonalne i pozwalać wygodnie mieszkać. Oczywiście ważny jest odpowiedni wybór projektu, czego można dokonać na domoweklimaty.pl.