Categories Ogród

Aranżacja ogrodów – o czym warto pamiętać?

W dobie XXI wieku możliwość posiadania własnego kawałka zielonej przestrzeni jest nieocenioną inwestycją. Niezależnie od tego czy jest to ogródek działkowy w mieście, trawnik przed domem czy nieco większa połać terenu ogrodowego gdzieś za domem.

Niewątpliwym jest, że posiadanie takiej swoistej zielonej oazy może być szalenie przydatne wśród zgiełku dnia codziennego. Decydując się więc na założenie swojego ogrodu, warto mieć na uwadze fakt, że najważniejszym jest dobre i funkcjonale rozplanowanie wszystkich elementów, które będą się tam znajdować. Trawniki, chodniki, drzewka ozdobne i owocowe, kwiaty czy inne rośliny, które planujemy hodować powinny mieć swoje miejsce w ogrodzie, dzięki czemu wśród naszej zielonej przestrzeni będzie panować swoista harmonia. Zakładanie ogrodu wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem.

Zakładanie ogrodu, o czym warto pamiętać?

Tutaj drogi mamy dwie. Pierwszą z nich jest możliwość zatrudnienia profesjonalistów, którzy za nas zaplanują przestrzeń, jednocześnie wypełniając ją poszczególnymi gatunkami roślin. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób zabieganych, które chcą cieszyć się z pięknego ogrodu, ale niekonieczne mają czas go urządzać. Drugim rozwiązaniem, które będzie wymagało od nas zdecydowanie większych nakładów pracy, to projektowanie ogrodu we własnym zakresie. Z jednej strony będzie to o wiele bardziej pracochłonne i czasochłonne, z drugiej jednak to my sami będziemy mogli zadecydować o tym jak rozmieścić poszczególne elementy w ogrodzie. Jeśli więc zdecydujemy się na drugą opcję mamy pewność, że będziemy mieć największy wpływ na to jak nasza przestrzeń będzie wyglądać.

Wyznaczanie ścieżek chodnikowych

Niezależnie od tego, którą drogą pójdziemy warto pamiętać o pielęgnacji zieleni, ponieważ dzięki temu zawsze kiedy będziemy mieli ochotę odpocząć możemy przyjść do takiego miejsca, rozciągnąć się wygodnie w hamaku czy też na kocu pod drzewem z książką i naładować baterie. Planując swój ogród warto zdecydowanie zwrócić uwagę na rozmieszczenie ścieżek, bowiem pozwoli to z jednej strony wyznaczyć trasy chodzenia pomiędzy poszczególnymi partiami ogrodu, z drugiej zaś dzięki temu nie będziemy nadmiernie zadeptywać świeżo posianej trawy. Możliwość cieszenia się pięknym, bujnym i zielonym trawnikiem jest nieoceniona, dlatego zanim zaczniemy rozmieszczać poszczególne gatunku roślin, warto takie ścieżki wyznaczyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *