Wiertarko-frezarka do metalu jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich warsztatów zajmujących się obróbką metali. Właściciele takich zakładów często nie mają wystarczająco dużo przestrzeni, aby pomieścić w nich dwa osobne urządzenia do wiercenia i frezowania. Co więcej, zakup dwóch urządzeń byłby dużym obciążeniem dla ich budżetów. Tutaj do akcji wchodzi wiertarko-frezarka, czyli wygodne rozwiązanie 2 w 1. Oto co musisz wiedzieć na temat tego sprzętu.
Gdzie i do czego przyda się wiertarko-frezarka do metalu?
Wielkie zakłady z branży metalurgicznej, które obrabiają materiał w masowych ilościach, korzystają z urządzeń w pełni zautomatyzowanych i przystosowanych do nieprzerwanej pracy. Jednak mniejsze firmy nie zawsze mają taką potrzebę. Tam, gdzie wykonanie wiercenia czy frezu jest tylko częścią wykonywanej pracy, a urządzenie do tego potrzebne nie jest używane przez cały czas, nie potrzeba ogromnych i kosztujących fortunę maszyn. Świetnie sprawdzi się tu uniwersalna wiertarko-frezarka. Wielu fachowców nie jest przekonana do tych urządzeń, sądząc, że nie zapewnia ona takiej precyzji jak osobne, ściśle ukierunkowane urządzenia. Czy słusznie?
Już mniejsze i bardziej budżetowe maszyny tego typu zapewniają wysoką precyzję pracy. Na przykład w ofercie sklepu JP Tech możemy znaleźć wiertarko-frezarki w rozsądnych cenach, które zapewniają dokładność do 0,01 mm (można je obejżeć tutaj: https://jptech-maszyny.pl/wiertarko-frezarki-do-metalu). Po prostu ważne jest, aby decydować się na sprzęt sprawdzonych producentów oraz sprzedawcę, który pomoże nam wybrać narzędzia odpowiednie do naszych potrzeb. W zależności od tego, czy zajmujemy się obróbką metali w przydomowym warsztacie, czy w średniej wielkości zakładzie, będziemy mieć różne potrzeby. Dlatego przed zakupem swojego urządzenia musimy wiedzieć, w jakich zakresach ma ono pracować.
Aby wybrać dla siebie najlepszy sprzęt, trzeba określić:
- jak często i intensywnie wiercimy i frezujemy (to zdefiniuje potrzebną moc),
- jakiego rodzaju metal obrabiamy i jak duże są obrabiane elementy (to zdefiniuje potrzebną moc oraz prześwit między stołem a wrzecionem),
- o jakiej głębokości oraz średnicy otwory wiercimy (to powie nam, jaka ma być maksymalna średnica wiertła i jego zasięg),
- jakiej średnicy są wykonywane przez nas frezy (to określi, jak duże frezy można będzie założyć na frezarkę),
- w ilu osiach i pod jakimi kątami ma pracować nasze urządzenie (to określi zakres ruchu stołu w osiach X,Y,Z oraz możliwy przechył głowicy).
Niezależnie od tego, jakie potrzeby określimy odpowiadając sobie na powyższe pytania, zawsze powinniśmy pamiętać o komforcie i bezpieczeństwie pracy. Wyłącznik awaryjny czy osłona wrzeciona to nie fanaberia specjalistów od BHP. To elementy mające chronić nasze zdrowie, a nawet życie. Na szczęście najlepsi producenci o tym wiedzą.
Z czego zbudowana jest wiertarko-frezarka do metalu? Najważniejsze elementy
Wiertarko-frezarki będą różnić się swoją konstrukcją w zależności od stopnia zaawansowania i co za tym idzie: ceny. Niektóre posiadają prosty panel sterowania złożony z kilku intuicyjnych przycisków, a inne cyfrowy ekran i klawiaturę. Pewne modele będą sterowały stołem automatycznie, a w innych będziemy robić to przy pomocy manualnych mechanizmów. Są jednak elementy wspólne, które warto znać wcześniej przed wyborem nowego urządzenia do swojego warsztatu.
Najważniejsze elementy wiertarko-frezarki do metalu
- panel sterowania, na którym znajdują się między innymi: włącznik, wyłącznik awaryjny, sterowanie prędkością obrotu, wybór programu, ewentualny wyświetlacz cyfrowy,
- silnik,
- wrzeciono z mechanizmami do regulacji jego zakresu pracy,
- osłona wrzeciona, która chroni nasze oczy przed opiłkami,
- oświetlenie przestrzeni roboczej,
- kolumna, na której zamontowana jest wszystkie powyższe elementy,
- stół, na którym umieszczamy obrabiany materiał,
- mechanizm automatyczny lub manualny do przesuwania stołu w 2-3 osiach,
- ewentualna podstawa.
Doświadczony fachowiec bez problemu odnajdzie się we wszystkich tych szczegółach, ale nawet jeśli pojawią się w jego głowie jakieś pytania, to na pewno uzyska on pomoc od rzetelnego sprzedawcy. Istnieje też wiele innych maszyn do obróbki metalu. Mniej i bardziej zaawansowanych, dla dużych i małych firm. Jeśli chodzi zaś o wiertarko-frezarki, to należy pamiętać przede wszystkim o ich uniwersalności i korzyściach ekonomicznych, jakie przynoszą one właścicielom warsztatów. Dzisiaj są to już zaawansowane technicznie urządzenia, które wcale nie są kompromisem między jakością a korzystną ceną, ale ich połączeniem.