Wiertarko-frezarka do metalu – co trzeba wiedzieć?

Wiertarko-frezarka do metalu jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich warsztatów zajmujących się obróbką metali. Właściciele takich zakładów często nie mają wystarczająco dużo przestrzeni, aby pomieścić w nich dwa osobne urządzenia do wiercenia i frezowania. Co więcej, zakup dwóch urządzeń byłby dużym obciążeniem dla ich budżetów. Tutaj do akcji wchodzi wiertarko-frezarka, czyli wygodne rozwiązanie 2 w 1. Oto co musisz wiedzieć na temat tego sprzętu.

Gdzie i do czego przyda się wiertarko-frezarka do metalu?

Wielkie zakłady z branży metalurgicznej, które obrabiają materiał w masowych ilościach, korzystają z urządzeń w pełni zautomatyzowanych i przystosowanych do nieprzerwanej pracy. Jednak mniejsze firmy nie zawsze mają taką potrzebę. Tam, gdzie wykonanie wiercenia czy frezu jest tylko częścią wykonywanej pracy, a urządzenie do tego potrzebne nie jest używane przez cały czas, nie potrzeba ogromnych i kosztujących fortunę maszyn. Świetnie sprawdzi się tu uniwersalna wiertarko-frezarka. Wielu fachowców nie jest przekonana do tych urządzeń, sądząc, że nie zapewnia ona takiej precyzji jak osobne, ściśle ukierunkowane urządzenia. Czy słusznie?

Już mniejsze i bardziej budżetowe maszyny tego typu zapewniają wysoką precyzję pracy. Na przykład w ofercie sklepu JP Tech możemy znaleźć wiertarko-frezarki w rozsądnych cenach, które zapewniają dokładność do 0,01 mm (można je obejżeć tutaj: https://jptech-maszyny.pl/wiertarko-frezarki-do-metalu). Po prostu ważne jest, aby decydować się na sprzęt sprawdzonych producentów oraz sprzedawcę, który pomoże nam wybrać narzędzia odpowiednie do naszych potrzeb. W zależności od tego, czy zajmujemy się obróbką metali w przydomowym warsztacie, czy w średniej wielkości zakładzie, będziemy mieć różne potrzeby. Dlatego przed zakupem swojego urządzenia musimy wiedzieć, w jakich zakresach ma ono pracować.

Aby wybrać dla siebie najlepszy sprzęt, trzeba określić:

 • jak często i intensywnie wiercimy i frezujemy (to zdefiniuje potrzebną moc),
 • jakiego rodzaju metal obrabiamy i jak duże są obrabiane elementy (to zdefiniuje potrzebną moc oraz prześwit między stołem a wrzecionem),
 • o jakiej głębokości oraz średnicy otwory wiercimy (to powie nam, jaka ma być maksymalna średnica wiertła i jego zasięg),
 • jakiej średnicy są wykonywane przez nas frezy (to określi, jak duże frezy można będzie założyć na frezarkę),
 • w ilu osiach i pod jakimi kątami ma pracować nasze urządzenie (to określi zakres ruchu stołu w osiach X,Y,Z oraz możliwy przechył głowicy).

Niezależnie od tego, jakie potrzeby określimy odpowiadając sobie na powyższe pytania, zawsze powinniśmy pamiętać o komforcie i bezpieczeństwie pracy. Wyłącznik awaryjny czy osłona wrzeciona to nie fanaberia specjalistów od BHP. To elementy mające chronić nasze zdrowie, a nawet życie. Na szczęście najlepsi producenci o tym wiedzą.

Maszyny do metalu - sklep internetowy JP-Tech

Z czego zbudowana jest wiertarko-frezarka do metalu? Najważniejsze elementy

Wiertarko-frezarki będą różnić się swoją konstrukcją w zależności od stopnia zaawansowania i co za tym idzie: ceny. Niektóre posiadają prosty panel sterowania złożony z kilku intuicyjnych przycisków, a inne cyfrowy ekran i klawiaturę. Pewne modele będą sterowały stołem automatycznie, a w innych będziemy robić to przy pomocy manualnych mechanizmów. Są jednak elementy wspólne, które warto znać wcześniej przed wyborem nowego urządzenia do swojego warsztatu.

Najważniejsze elementy wiertarko-frezarki do metalu

 1. panel sterowania, na którym znajdują się między innymi: włącznik, wyłącznik awaryjny, sterowanie prędkością obrotu, wybór programu, ewentualny wyświetlacz cyfrowy,
 2. silnik,
 3. wrzeciono z mechanizmami do regulacji jego zakresu pracy,
 4. osłona wrzeciona, która chroni nasze oczy przed opiłkami,
 5. oświetlenie przestrzeni roboczej,
 6. kolumna, na której zamontowana jest wszystkie powyższe elementy,
 7. stół, na którym umieszczamy obrabiany materiał,
 8. mechanizm automatyczny lub manualny do przesuwania stołu w 2-3 osiach,
 9. ewentualna podstawa.

Doświadczony fachowiec bez problemu odnajdzie się we wszystkich tych szczegółach, ale nawet jeśli pojawią się w jego głowie jakieś pytania, to na pewno uzyska on pomoc od rzetelnego sprzedawcy. Istnieje też wiele innych maszyn do obróbki metalu. Mniej i bardziej zaawansowanych, dla dużych i małych firm. Jeśli chodzi zaś o wiertarko-frezarki, to należy pamiętać przede wszystkim o ich uniwersalności i korzyściach ekonomicznych, jakie przynoszą one właścicielom warsztatów. Dzisiaj są to już zaawansowane technicznie urządzenia, które wcale nie są kompromisem między jakością a korzystną ceną, ale ich połączeniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *