Categories Porady

Czym są wkładki do zamka i jak wybrać odpowiednią dla swoich drzwi?

Dom jest miejscem, w którym każdy ma prawo czuć się bezpiecznie. Budując lub kupując swój pierwszy obiekt mieszkalny, musimy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiedniej ochrony przed różnymi, nieprzewidzianymi sytuacjami. Żyjemy w czasach, w których włamania i kradzieże są niestety na porządku dziennym. Pierwszą rzeczą, z jaką złodziej ma do czynienia przy próbie dostania się do domu, są drzwi. Warto więc zadbać o odpowiedni wybór mechanizmu zamkowego oraz o samą wkładkę, która w tej kwestii odgrywa niezwykle ważną rolę.

Wybór wkładki jest zazwyczaj podyktowany wartością mienia, którego ma strzec. Logiczne więc, że w różnych pomieszczeniach znajdziemy mniej lub bardziej zaawansowane odmiany tych części. Czym jest wkładka do zamków i na jakiej podstawie wybrać jej rodzaj? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem.

Czym jest wkładka do drzwi?

Szczegółowej definicji wkładki raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to składowa zamka, czyli mechanizmu odpowiedzialnego za zamykanie drzwi, a tym samym zabezpieczanie pomieszczenia. To element wymienny i posiadający specjalne zapadki blokujące oraz otwierające mechanizm w zależności od stopnia dopasowania klucza. Każda wkładka odznacza się podobną zasadą działania. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku znajdziemy różne rodzaje tych elementów, które mniej lub bardziej odpowiadają konkretnym modelom drzwi.

Rodzaje wkładek do zamka

Podstawowym kryterium podziału omawianych elementów wyposażenia drzwi jest ich budowa. W tej kwestii można wyróżnić wkładki jednostronne, dwustronne oraz z gałką. Te pierwsze odznaczają się możliwością otwierania drzwi wyłącznie z jednej strony. Najpopularniejsza wkładka do drzwi wejściowych to natomiast opcja dwustronna z atestem. Stosuje się ją jako zabezpieczenie podstawowe drzwi zewnętrznych, ale też w niektórych przypadkach jako ochronę mniej ważnych pomieszczeń. Sam ten rodzaj jest na bieżąco dopracowywany przed producentów. Wkładki z gałką również umożliwiają otwieranie drzwi z obu stron. Różnica jest jednak taka, że od wewnątrz zamiast otworu na klucz, znajdziemy pokrętło.

Wkładką dwustronną, najczęściej stosowaną w drzwiach antywłamaniowych jest opcja bębenkowa. W zależności od zapotrzebowania, można podzielić te produkty na profilowe oraz cylindryczne. Dla osób szczególnie dbających o swój majątek zaleca się wybór wkładek patentowych. To elementy odznaczające się niekiedy dodatkowymi zabezpieczeniami czy odpornością na rozwiercenia.

Jak mierzyć wkładkę do drzwi?

Wymiary wkładki można odczytać zarówno przy ściągnięciu jej z drzwi, jak i bez konieczności zdejmowania. Chcąc wyjąć ten element wystarczy jedynie odkręcić śrubę mocującą przy otwartych drzwiach. W dalszej kolejności potrzebne będzie przekręcenie klucza, aby zabierak zdążył schować się w obrysie wkładki. Po tym można już śmiało wyciągnąć element. W kwestii samego rozmiaru, należy zmierzyć dwie długości: wewnętrzną oraz zewnętrzną. Zarówno jedną, jak i drugą mierzy się od śruby mocującej, aż do obydwu końców wkładki. Do całościowego rozmiaru dodaje się jeszcze rozmiar szyldu, aby nowa wkładka zbyt mocno się w nim nie chowała.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *