Categories Ogród

Pielęgnacja trawnika – o jakie sprzęty warto zadbać?

Nie podlega dyskusji, że każdy trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Stan murawy świadczy głównie o podejściu do tematu przez jej właściciela. Chcąc latem mieć pod stopami gęsto rosnący i zielony dywan, trzeba już od wczesnej wiosny zadbać o regularność prac pielęgnacyjnych. Samo koszenie nie jest czynnością, która zagwarantuje nam znakomite rezultaty. Wręcz przeciwnie, nieodpowiedzialne i zbyt częste podcinanie trawnika może przyczynić się utraty barwy i znacznego jego osłabienia. Dlatego też, w poniższym wpisie postaramy się wymienić wszystkie prace pielęgnacyjne murawy, jakie powinno się wykonać już po stopnieniu ostatniego śniegu w okresie wczesnowiosennym. Zapraszamy!

Grabienie, wałowanie – dlaczego jest tak ważne?

Grabienie trawnika jest niezwykle ważne, aby ocenić jego stan po zimie. Pomaga wyzbyć się zalegających zanieczyszczeń, które przez ten mroźny okres zdołały zagnieździć się głęboko w strukturze trawy. Warto zaznaczyć, że usunięcie niepotrzebnego mchu czy obeschniętych źdźbeł wpływa nie tylko na estetykę, ale również samą jakość porostu. Wygrabiona trawa znacznie lepiej i zdrowiej rośnie, a to na skutek zwiększonej możliwości przedostawania się wody i innych składników w głąb gleby.

Ciężar warstwy śniegu może w niektórych przypadkach rozkładać się nierównomiernie. Ma to znaczący wpływ na krzywienie się powierzchni, a dokładniej na powstawanie górek i dołków w obszarze naszej działki. Kilkukrotne wałowanie całej powierzchni z pewnością pomoże wyeliminować powstałe wybrzuszenia, a to przełoży się na wygodę późniejszego koszenia. Do tego celu z pewnością przydatny okaże się ręczny walec do trawy, który można zakupić w dowolnym sklepie ogrodniczym.

Koszenie trawnika – jak robić to dobrze?

Koszenie przez niektórych jest uważane za najprzyjemniejszą spośród wszystkich pracę w ogrodzie. Logiczne, że do tego celu niezbędna okaże się kosiarka. Jej wybór jest zależny głównie od specyfiki terenu. Niezwykle ważna w całym procesie jest częstotliwość koszenia. Wbrew pozorom, nie warto uzależniać jej od czasu, a od wysokości trawnika. Podkaszamy murawę w momencie, gdy jej wysokość osiągnie ok. 8/9 cm.

Istotne jest również koszenie obszarów, do których zwykła kosiarka z reguły nie ma dostępu. Chcąc usprawnić sobie pracę w tym zakresie, warto zainwestować w takie sprzęty jak podkaszarki spalinowe.

Aeracja i wertykulacja trawnika – czy jest konieczna?

Choć procesy związane z napowietrzaniem murawy nie są uważane za obowiązkowe, to warto poświęcić im dwa razy do roku szczególną uwagę. Do tego celu używa się wertykulatorów i aeratorów, które w wielu sklepach ogrodniczych sprzedaje się pod postacią jednego urządzenia. Nie oznacza to natomiast mniejszej ilości pracy. Taki sprzęt posiada wymienne końcówki, którymi należy osobno wykonać obydwie te prace.

Zabiegi aeracji i wertykulacji wykonujemy dwa razy do roku: wczesną wiosną oraz późną jesienią. Odpowiadają one za poprawę kondycji murawy po zimie i w dużym stopniu usprawniają rozrost nowych źdźbeł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *