Jak powinien przebiegać odbiór mieszkania?

Dostajesz telefon i już wiesz. Za kilka dni staniesz się pełnoprawnym właścicielem swojego nowego M. Już nie możesz się doczekać, prawda? Zanim dasz się ponieść emocjom, nie zapomnij o ostatnim, za to bardzo ważnym etapie, jakim jest odbiór techniczny mieszkania. W jaki sposób powinien on przebiegać?

Sprawdzenie podłóg, ścian i tynków

Pierwszą kwestią, którą należy poddać kontroli, jest sprawdzenie wylewek, równości kątów prostych, jaką ściany tworzą z sufitem, oraz jakość tynków. Można to zrobić, wykorzystując poziomicę, należy jednak wiedzieć, w jaki sposób. Osobom niedoświadczonym w tym temacie polecamy odbiór mieszkania w Krakowie w towarzystwie specjalisty – warto w tym zakresie wynająć inspektora nadzoru budowlanego, który dokładnie przyjrzy się ewentualnym uchybieniom. Należy pamiętać, że mieszkanie powinno się oglądać przy dziennym świetle – wówczas najłatwiej o wychwycenie nieprawidłowości. Te zaś mogą stać się podstawą do dochodzenia swoich roszczeń u dewelopera i obniżeniem ceny mieszkania.

Sprawdzenie gniazd elektrycznych, odpływów i wentylacji

Do tego pierwszego potrzebna będzie oprawka z żarówką. Wystarczy przyłożyć ją i sprawdzić, czy prawidłowo świeci. Można też skorzystać z próbnika w celu sprawdzenia, czy w gniazdku jest zasilanie. Do zbadania odpływów warto dokonać kontroli wzrokowej – łatwo rozpoznać, czy odpływ nie znajduje się zbyt blisko ściany i w związku z tym nie będzie problemu z montażem baterii umywalkowej, wc czy wanny. Warto również sprawdzić kominy wentylacyjne w mieszkaniu. Należy sprawdzić, czy piony faktycznie znajdują się w miejscu wyznaczonym w projekcie. Istotne jest również sprawdzenie, czy mają odpowiedni ciąg. W tym celu wystarczy zbliżyć włączoną zapalniczkę z płomieniem w okolice kratki wentylacyjnej.

Kontrola stanu stolarki okiennej i drzwiowej

W obecności eksperta do spraw budownictwa łatwiej przeprowadzić sprawny odbiór mieszkania – w Gdańsku, Wrocławiu czy Krakowie – w każdym mieście zasada ta będzie sprawdzać się tak samo. Inspektor nadzoru budowlanego wie, na co zwrócić uwagę i jaki montaż okien jest poprawny, a jaki już wykracza daleko poza przyjętą normę. Mimo wszystko nawet laik jest w stanie wykryć pęknięcie na szybie czy krzywo osadzony parapet zewnętrzny.

Odbiór techniczny mieszkania z kamerą termowizyjną – czy warto?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Przy jej użyciu można łatwo sprawdzić poprawność montażu okien i drzwi, a także jakość wykonania konstrukcji nośnej ścian oraz wszystkich tych elementów, które są niewidoczne gołym okiem. Zasadność użycia potwierdzają także eksperci tworzący poradniki dla serwisu https://odbiorymieszkan.info/. Decydując się na pomoc ze strony specjalisty, warto dopytać o to, czy dysponuje on kamerą telewizyjną.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *