Jaki daszek nad drzwi wybrać?

Daszek nad drzwiami może niektórym wydawać się zbędnym, typowo dodatkowym elementem, bez którego możemy się obejść. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej, bo poza dekoracją spełnia też inne funkcje, szczególnie chroniąc drzwi wejściowe przed różnymi negatywnymi czynnikami atmosferycznymi (deszcz, śnieg itp.). Obowiązkowo więc powinniśmy w niego zainwestować, powstaje jednak pytanie: jaki najlepiej wybrać?

Kiedy budować daszek?

Jak więc widzimy, daszek nad drzwi wpływa na estetykę budynku, ale też jego ochronę, dzięki czemu pozostaje on w lepszej kondycji. O daszek warto postarać się już w trakcie budowy, tworząc wystającą konstrukcję betonową – nad nią zaś zlokalizować balkon. To bardzo naturalna, wkomponowana w dom forma daszku. Przy okazji też powinniśmy pomyśleć o zadaszeniu na balkon. Z drugiej strony, nic wielkiego się nie stanie, jak zamontujemy go na dalszym etapie. To nawet lepsza opcja, bo w takiej sytuacji mamy do wyboru różne materiały, z których możemy wykonać daszek: drewno, szkło, metal i tworzywo sztuczne.

Rodzaje daszków – co mamy do wyboru?

  • W ostatnim czasie najpopularniejsze są bardzo wytrzymałe i odporne na ciśnienie oraz temperaturę – daszki poliwęglanowe. Niestraszny im wpływ negatywnych czynników atmosferycznych, przede wszystkim promieniowania słonecznego, przez co nie ulegają przebarwieniom. Daszki z poliwęglanu są bardzo łatwe w montażu, bo bez problemu przymocujemy je do ściany. Bogatą ofertę tego rodzaju zadaszeń znajdziemy pod adresem https://arctom.pl/pl/.
  • Innym rodzajem są daszki ze szkła hartowanego, które cechuje się sporą wytrzymałością. Montowane bezpośrednio do ściany za pomocą wsporników ze stali nierdzewnej. To, ile ich będzie, zależy od szerokości daszku.
  • Czasem wybierane są też daszki drewniane, choć nie zawsze z naturalnego tworzywa, lecz imitacji tego szlachetnego surowca. Pasują do domów tradycyjnych, wymagają dość dużej troski, bo drewno samo w sobie nie jest odporne na wilgoć.

Kupujemy daszek – na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że nie tylko nad drzwiami wejściowymi warto zamontować daszek, bo istnieje wiele miejsc, w których to rozwiązanie również doskonale się sprawdzi. Pasuje wszędzie tam, gdzie spędzamy czas na świeżym powietrzu, bez obaw, że te miłe chwile uprzykrzą nam opady deszczu. Daszek na balkon jest obowiązkowym elementem, podobnie zresztą powiemy w przypadku zadaszenia tarasu. Niezależnie, do jakiego miejsca kupujemy daszek, koniecznie zwróćmy uwagę na istotne kwestie – nie tylko na okres gwarancji, ale też czy produkt ma ocenę zgodności z odpowiednimi dyrektywami i czy posiada certyfikat CE.

Ważne też, aby przed zakupem przekonać się, czy interesujący nas daszek jest łatwy w montażu. Przeważnie tak jest, ale żeby mieć pewność możemy spytać sprzedawcy lub sprawdzić na stronie internetowej danego producenta. Praktycznie każdy z nich udostępnia instrukcje montażu poszczególnych daszków. I co oczywiste – wybierając daszek nad drzwi wejściowe, balkon czy taras, zawsze dokładnie oceńmy, z jakim modelem mamy do czynienia, zarówno pod kątem estetyki wykonania, jak i trwałości oraz odporności na działanie promieni słonecznych. To bardzo ważne, bo daszek stworzony z marnej jakości materiałów szybko ulegnie zniszczeniu, przez co już po krótkim czasie może nas czekać wymiana na nowy.

Podsumowując, widzimy, że wybór daszka nad drzwi wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak się może początkowo wydawać. Musimy przemyśleć wiele kwestii, nim na coś się zdecydujemy. Zawsze jednak pamiętajmy o najważniejszej zasadzie mówiącej, że niezależnie od materiału, koloru czy kształtu, daszek musi być solidny, wytrzymały i odporny na pogodowe czynniki, bo to zapewnia, że posłuży nam bardzo długo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *