Na jakość pelletu wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest pochodzenie surowca, z którego wykonuje się granulat. Weryfikacja źródła jego pochodzenia jest łatwiejsza, jeżeli wytwarzaniem paliwa zajmuje się polski producent pelletu. Z uwagi na to, że popularność pelletu w Polsce cały czas rośnie, systematycznie pojawiają się także nowi producenci. Jednocześnie rodzi się pytanie, jak spośród nich wybrać firmę, oferującą paliwo wysokiej jakości?
Pellet – paliwo pochodzenia naturalnego
Ogrzewanie pomieszczeń dobrym paliwem jest jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Pellet stanowi zatem doskonałą alternatywę dla ogrzewania węglowego, gazowego czy olejowego. Uzyskanie wysokiej jakości granulatu w polskich warunkach nie jest trudne, ponieważ nie brakuje tu gospodarstw rolnych i lasów, a to właśnie z odpadów i pozostałości z produkcji rolnej i leśnej powstaje biomasa. Pellet, jako paliwo pochodzenia naturalnego, również zalicza się do biomasy.
Korzystanie z kotłów na biomasę jest bardzo wygodne i czyste. Kotły te pracują niemal bezobsługowo przez długi czas, samodzielnie się uruchamiają, samodzielnie pobierają niezbędną ilość opału. Jeżeli producent pelletu (zobacz Tarskol) wytwarza wysokiej jakości paliwo, problemy z podajnikiem kotła na biomasę zdarzają się niezwykle rzadko. Od czasu do czasu należy jedynie opróżnić popielnik, choć w procesie spalania dobrego pelletu powstaje znikoma ilość popiołu. Warto również dodać, że popiół ten może być wykorzystany w ogrodnictwie, ponieważ stanowi niezwykle cenny nawóz.
Polski producent pelletu
Polscy producenci pelletu drzewnego albo skupują odpady drzewne z okolicznych tartaków, albo dysponują własnym surowcem. Z punktu widzenia konsumenta znacznie lepsze jest drugie rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku producent pelletu wykorzystuje własne odpady poprodukcyjne, dlatego doskonale wie, z jakich drzew pochodzą, czy drewno było czyste i zdrowe.
Producent pelletu powinien dbać o jakość surowca, z którego powstanie gotowy granulat. Nie warto dodawać do niego materiałów drewnopodobnych ani żadnych lepiszczy. Produkcja może i będzie wówczas tańsza, ale jakość pelletu pozostawi wiele do życzenia.
Producent powinien również kontrolować proces wytwarzania granulatu. Ciągłe, wnikliwe kontrole dadzą pewność, że proces produkcyjny przebiega bez zarzutu, a gotowy pellet spełnia najwyższe standardy. Wysokiej jakości granulat powinien mieć jednakową barwę i gładką, jednolitą powierzchnię. Granulki powinny mieć również jednakową wielkość i dość zwartą strukturę. Oczywiście każdy producent pelletu podaje parametry techniczne wytwarzanego przez siebie paliwa.
Pallet wysokiej jakości
Suchy i odpowiednio zagęszczony pellet będzie się palił długo i równo, a tym samym oddawał do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. O jakości pelletu najlepiej świadczy to, jak się spala, choć wiele na ten temat mówią również informacje dostarczone przez producenta. Na każdym worku pelletu (zwykle 15 kg) powinny znaleźć się adnotacje o kaloryczności i wilgotności pelletu, wielkości granulatu, a także zawartości popiołu. Warto porównać te wartości z tymi, które uznaje się za wzorcowe. Jeżeli porównanie wypada korzystnie, możemy zaryzykować zakup pelletu od danego producenta.