Polski producent pelletu wysokiej jakości

Polski producent pelletu wysokiej jakości

Na jakość pelletu wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest pochodzenie surowca, z którego wykonuje się granulat. Weryfikacja źródła jego pochodzenia jest łatwiejsza, jeżeli wytwarzaniem paliwa zajmuje się polski producent pelletu. Z uwagi na to, że popularność pelletu w Polsce cały czas rośnie, systematycznie pojawiają się także nowi producenci. Jednocześnie rodzi się pytanie, jak spośród nich wybrać firmę, oferującą paliwo wysokiej jakości?

Pellet – paliwo pochodzenia naturalnego

Ogrzewanie pomieszczeń dobrym paliwem jest jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne. Pellet stanowi zatem doskonałą alternatywę dla ogrzewania węglowego, gazowego czy olejowego. Uzyskanie wysokiej jakości granulatu w polskich warunkach nie jest trudne, ponieważ nie brakuje tu gospodarstw rolnych i lasów, a to właśnie z odpadów i pozostałości z produkcji rolnej i leśnej powstaje biomasa. Pellet, jako paliwo pochodzenia naturalnego, również zalicza się do biomasy.

Korzystanie z kotłów na biomasę jest bardzo wygodne i czyste. Kotły te pracują niemal bezobsługowo przez długi czas, samodzielnie się uruchamiają, samodzielnie pobierają niezbędną ilość opału. Jeżeli producent pelletu (zobacz Tarskol) wytwarza wysokiej jakości paliwo, problemy z podajnikiem kotła na biomasę zdarzają się niezwykle rzadko. Od czasu do czasu należy jedynie opróżnić popielnik, choć w procesie spalania dobrego pelletu powstaje znikoma ilość popiołu. Warto również dodać, że popiół ten może być wykorzystany w ogrodnictwie, ponieważ stanowi niezwykle cenny nawóz.

Polski producent pelletu

Polscy producenci pelletu drzewnego albo skupują odpady drzewne z okolicznych tartaków, albo dysponują własnym surowcem. Z punktu widzenia konsumenta znacznie lepsze jest drugie rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku producent pelletu wykorzystuje własne odpady poprodukcyjne, dlatego doskonale wie, z jakich drzew pochodzą, czy drewno było czyste i zdrowe.

Producent pelletu powinien dbać o jakość surowca, z którego powstanie gotowy granulat. Nie warto dodawać do niego materiałów drewnopodobnych ani żadnych lepiszczy. Produkcja może i będzie wówczas tańsza, ale jakość pelletu pozostawi wiele do życzenia.

Producent powinien również kontrolować proces wytwarzania granulatu. Ciągłe, wnikliwe kontrole dadzą pewność, że proces produkcyjny przebiega bez zarzutu, a gotowy pellet spełnia najwyższe standardy. Wysokiej jakości granulat powinien mieć jednakową barwę i gładką, jednolitą powierzchnię. Granulki powinny mieć również jednakową wielkość i dość zwartą strukturę. Oczywiście każdy producent pelletu podaje parametry techniczne wytwarzanego przez siebie paliwa.

Pallet wysokiej jakości

Suchy i odpowiednio zagęszczony pellet będzie się palił długo i równo, a tym samym oddawał do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. O jakości pelletu najlepiej świadczy to, jak się spala, choć wiele na ten temat mówią również informacje dostarczone przez producenta. Na każdym worku pelletu (zwykle 15 kg) powinny znaleźć się adnotacje o kaloryczności i wilgotności pelletu, wielkości granulatu, a także zawartości popiołu. Warto porównać te wartości z tymi, które uznaje się za wzorcowe. Jeżeli porównanie wypada korzystnie, możemy zaryzykować zakup pelletu od danego producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *