Categories Porady

Wybieramy listwy zasilające – na co zwrócić uwagę?

Każdy z nas przy kompletowaniu swojego zestawu komputerowego zwraca szczególną uwagę na inne elementy. Dla jednego z nas najważniejsza będzie wydajna karta graficzna, dla innych płyta główna czy procesor. Jest jednak istotny element, który często jest pomijany. Mowa o listwie zasilającej. Jak rozróżnić wiele modeli dostępnych na rynku i jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje listw zasilających?

Wybierając dla siebie odpowiednie listwy zasilające, możemy spotkać się z różnymi ich nazwami, jak listwa antyprzepięciowa, listwa przepięciowa, listwa zabezpieczająco-filtrująca lub listwa zabezpieczająca. Zasadniczo jednak musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej różnicy pomiędzy dwoma głównymi typami listw: listwami filtrującymi a listwami antyprzepięciowymi.

Podstawowa różnica polega na tym, że listwy filtrujące praktycznie w żadnym stopniu nie stanowią ochrony dla naszego komputera – ich zadaniem jest odcięcie dopływu prądu tylko w przypadku wadliwego działania któregoś z urządzeń podłączonych do listwy. Natomiast listwy antyprzepięciowe eliminują szumy elektryczne i tzw. szpilki, czyli chwilowe, ograniczone skoki napięcia spowodowane np. podłączeniem wiertarki lub innego urządzenia o dużym poborze energii.

Jak wybrać listwę zasilającą?

Oprócz kwestii oczywistych, takich jak ilość gniazd czy długość kabla, jednym z bardzo ważnych parametrów jest absorpcja energii. Wartość ta określa, ile energii listwa jest w stanie przechwycić bez uszczerbku dla podpiętych urządzeń. Im wyższa wartość, tym lepiej. Przyjmuje się, że nie warto kupować listw o absorpcji energii niższej niż 400 Dżuli. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest czas reakcji listwy – określa on, ile czasu potrzebuje listwa, by w razie konieczności odciąć płynący prąd. Maksymalnie dopuszcza się wartość 25 nanosekund.

Warto również zwracać uwagę na maksymalny prąd impulsu. Decyduje on, o jakim natężeniu prąd może płynąć w listwie. Im wyższa wartość, tym dla nas lepiej. Najlepsze modele cechuje ta wartość na poziomie 90 kiloamperów. Wybierając listwę zasilającą warto przyjrzeć się wartościom dla maksymalnego obciążenia listwy – odgrywają one ogromne znaczenie w sytuacji, gdy do listwy podłączamy kilka urządzeń, takich jak telewizor, konsola do gier oraz kino domowe. Im wyższa wartość tego parametru, tym mocniejsze urządzenie można podpiąć do listwy bez obaw przed przeciążeniem. Na rynku także możemy znaleźć modele z filtrem RFI/EMI, który tłumią zakłócenia spowodowane przez fale radiowe i elektromagnetyczne, a także filtr telefoniczny czy sieci LAN.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *