Categories Kuchnia

Zazdrostki do kuchni w stylu prowansalskim

Styl prowansalski powstał obok Paryża i zamków nad Loarą, we francuskiej Prowansji – miejscu najchętniej odwiedzanym przez turystów.  Stylowego klimatu nadaje wszechobecna biel, starodawne meble i świeże kwiaty w wazonach w starym stylu. Wszystkie meble, dodatki i ściany powinny być w odcieniach bieli i jasnej szarości, lecz nie tylko. Jasne, pastelowe kolory, które są charakterystyczne dla regionu Prowansji. Miękkie i naturalne materiały znajdujące się we wnętrzach powinny być różnorodne i wyważone. W stylu prowansalskim królują wzory i motywy roślinne, dlatego świeże kwiaty w wazonach są tak ważnym elementem wnętrza. Najczęściej stosowane są lilie, kamelie i lawenda.

Styl prowansalski od podstaw

Grube belki na suficie, na podłodze zaś masywne, grube belki. Na ścianach natomiast zobaczyć można pastelowe kolory okraszone elementami drewnianymi i kamiennymi. Charakterystycznym akcentem stylu prowansalskiego jest imitacja cegieł na ścianach, eksponowana w taki sposób, jakoby stary tynk spadając ze ścian odsłonił je niechcący.

Zobacz przykładowe meble prowansalskie: https://antyki24.pl/pl/c/PROWANSALSKI/262

Stylowe dodatki ocieplą wnętrze

Styl prowansalski ma to do siebie, że nadaje pomieszczeniom przytulności, ciepła i harmonii. Mimo, że biel kojarzyć się może z zimą, czyli chłodem, w tamtych rejonach nie koniecznie, albowiem czysta biel jest często złamana jasnymi pastelowymi beżami, szarościami, zieleniami. Lniane serwetki, puszyste koce, które aż proszą, by się w nie wtulić, poduszki osnute delikatnymi tkaninami, czy lekkie, zdobione w motywy roślinne zasłonki i zazdrostki będące zwieńczeniem jasnych okiennych framug, to esencja ciepła i bezpieczeństwa. Tego typu wnętrza, mimo że dominują w nich jasne barwy, nie dają wrażenia nietykalnej sterylności, lecz bezpiecznej i romantycznej przystani, niezależnie jaką funkcję pełni dane pomieszczenie.

Zazdrostki w stylu prowansalskim – przytulna kuchnia

Wnętrza kuchni w stylu prowansalskim niczym nie odbiegają od reszty pomieszczeń, jeśli mowa o kolorach, klimacie, czy materiałach. Drewniane, białe szafki, które posiadają drzwiczki otwierane, nie przesuwane dają starodawny klimat przenosząc nas w romantyczne czasy francuskich romansów lat pięćdziesiątych. Przeszklone witryny, za którymi zobaczyć można starannie ułożone słoiki z zaprawami, nadają kuchni przytulnej funkcjonalności i mówią do nas o tym, że tutaj naje się nie tylko nasz żołądek, ale i zmysły. Ceramiczne, białe blaty kuchenne nadają kuchni przestrzeni, a białe sprzęty agd, stworzone na styl wcześniejszy nawet, niż lata pięćdziesiąte, nadają sercu domu romantycznej dojrzałości i delikatności. Niejednej osobie pewnie zakręci się łza w oku na widok wnętrza, które zna z dzieciństwa. Styl prowansalski rozpieszcza wszystkie nasze zmysły. Oczy karmione są ciepłem i prostotą, faktura materiałów pieści naszą skórę, a zapach świeżych kwiatów i ziół przenosi nas do romantycznego świata baśni.

Zazdrostki w stylu prowansalskim do kuchni są zwiewne i delikatne. Z reguły białe w delikatne motywy natury. Bawełniane, o fakturze lnu, są niebywale dekoracyjne. Symbole i napisy w stylu vintage przenoszą nasz delikatnie w czasie, a lekka, miękka i miła w dotyku tkanina pozwala światłu przemknąć się do wnętrza i osnuć każdy jego zakątek. Delikatne, koronkowe zdobienia nadają elegancji i uroku każdemu kuchennemu oknu. Z racji tego, że każdy element stylistyki prowansalskiej idealnie rezonuje z całą resztą, zazdrostki prowansalskie dodatkowo ocieplą i upiększą każdą kuchnię niezależnie od koloru, czy motywu na tkaninie. Kuchnia jest sercem domu, czy mieszkania, zatem wszelkie dodatki muszą zachęcać do zasiadania przy stole i relaksowania się przy filiżance aromatycznej kawy. Przytulny styl prowansalski to nie tylko jasne kolory, ale i zwiewna naturalność, którą można znaleźć w każdym detalu każdego pomieszczenia. Zazdrostki w stylu prowansalskim są niezwykle lekkie i delikatne i pięknie korelują z podkładkami na stół zrobionych z naturalnych surowców, kładzione na stół zamiast obrusów, które jednak królują w prowansalskiej kuchni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *