Czym jest piła ukośnica i jakie ma zastosowanie?

Piła ukośnica, która często bywa nazywana także ukosówką lub kapówką, ma bardzo szerokie zastosowanie w obróbce drewna oraz innych materiałów. Poznaj specyfikę tego rodzaju narzędzia i dowiedz się, jakie ma zastosowanie.

Czym wyróżniania się ukośnica?

Ukośnica to rodzaj piły tarczowe, która daje możliwość bardziej precyzyjnego przycinania elementów wykonanych z drewna lub innych materiałów niż zwykła pilarka stołowa, która umożliwia w zasadzie tylko cięcie po linii prostej. Ukośnica składa się z piły tarczowej oraz blatu roboczego. Różnice w zastosowaniu obu narzędzi są znaczne. Na czym polegają?

  • Zasadniczą różnicą jest to, że ukosówka pozwala na przycinanie detali pod kątem, co daje znacznie większe możliwości w kontekście modelowania bardziej skomplikowanych kształtów poszczególnych elementów.
  • Piła ukośnica daje znacznie większe możliwości w kontekście precyzji i estetyki cięcia. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku przycinania elementów, które po finalnym montażu będą widoczne – mowa tu na przykład o elementach boazerii czy przedmiotach o przeznaczeniu ozdobnym, np. ramy obrazów.

Gdzie korzysta się z ukosówki?

Piła ukośnica jest niezbędnym wyposażeniem każdej pracowni stolarskiej. Wynika to z faktu, że można stosować ją w celu osiągnięcia pożądanych efektów w takich pracach, jak m.in.:

  • stolarka okienna,
  • budowa drewnianych schodów i balustrad,
  • montaż mebli.
  • produkcja wspomnianych już elementów o charakterze zdobniczym, np. ram obrazowych.

Ukosówka nie jest jednak narzędziem przeznaczonym wyłącznie do obróbki drewna. W zależności od zastosowanej tarczy można przycinać z jej pomocą również elementy metalowe czy wykonane z innych tworzyw.

Jak wybrać dobrą ukosówkę?

Piła ukośnica może występować w bardzo zróżnicowanych wariantach, spośród których każdy będzie charakteryzował się innymi parametrami. Jednym z najważniejszych jest kąt cięcia, od którego zależy to, jak bardzo skomplikowane i złożone elementy będzie można z jej pomocą przygotować. Standardowe ukośnice umożliwiają cięcie pod kątem 45-90 stopni, co oznacza, że przy zamiarze wykonania bardziej skomplikowanych elementów konieczne jest obracanie detalu. Problem ten rozwiązuje ukośnica dwustronna, która gwarantuje znacznie szerszy kąt przycinania, a także umożliwia obróbkę szerszych elementów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ukośnicy?

  • Posuw – opcja posuwu jest szczególnie ważna przy cięciu długich elementów. Posuw gwarantuje bowiem cięcie po idealnie prostej linii, co w przypadku konieczności ręcznego przesuwania detalu jest bardzo trudne.
  • Moc – im większy zakres mocy, tym twardsze materiały będziesz mógł obrabiać za pomocą swojej ukosówki.
  • Możliwość regulacji prędkości obrotowej – jest to bardzo ważna opcja w kontekście obróbki różnych materiałów. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać ukosówkę do cięcia materiałów twardszych i miększych, możliwość regulacji prędkości obrotu tarczy będzie tutaj kluczową, obok mocy, funkcją.

Wysokiej jakości ukośnic pochodzących od cenionych producentów szukaj w sklepie Emast.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *