Categories Porady

Jak wyprać kanapę, czyli czyszczenie tapicerki

Kanapa jest po wieloma względami centralnym obiektem salonu, który jest regularnie i dość intensywnie użytkowany przez wszystkich domowników. To zrozumiałe, ze z biegiem czasu ulega ona zabrudzeniom, a szczególnie jeśli styczność ma z dziećmi, zwierzętami domowymi, bądź wtedy, gdy lokatorzy mają tendencję do spożywania posiłków, siedząc na niej. Czy nam się to podoba, czy nie, prędzej czy później na jej powierzchni pojawią się plamy i innego typu zabrudzenia, które nie tylko obniżą walory estetyczne kanapy, ale także sprawią, że narożnik z zagłówkami stanie się po prostu niehigieniczny! Nie można pozwolić zanieczyszczeniom pozostawać na tapicerce przez zbyt długi czas. Po pierwsze, jest to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. Jeśli narożnik Barcelona jest przez nas wykorzystywany do spania, problem ten nasila się jeszcze bardziej, gdyż kontakt ze skórą jest jeszcze obszerniejszy. Drugą kwestią jest natomiast niszczenie materiału, które postępuje wraz z utrwalaniem się plam, które wnikają do głębszych warstw tworzywa. Zdecydowana większość zabrudzeń, których nie da się sprać, wynikła z powodu zaniedbania i prawidłowego wyczyszczenia.

Niestety, tapicerka jest powierzchnią, która pod względem mycia znacznie różni się od większości innych. Można, a nawet powinno się, przecierać ją jak najczęściej, lecz prędzej czy później okaże się to po prostu niewystarczające. Co jakiś czas kanapę powinno się wyprać, ale jak wyprać kanapę? Nie ulega wątpliwości, że jest to przedsięwzięcie znacznie bardziej wymagające niż zwykłe wywirowanie ubrań, lecz przy odpowiednim wyposażeniu oraz odrobinie motywacji, tak naprawdę nie jest to nic szczególnie trudnego.

Gdy już nauczymy się jak wyprać kanapę, będzie można robić to częściej i intensywniej, aby nasz narożnik Barcelona lub narożniki w kształcie litery U zawsze zachowywały świeży, stylowy i schludny wygląd. Zadania tego najlepiej podjąć się krok po kroku, gdyż wymaga stopniowego przygotowania i zastosowania specjalistycznego wyposażenia. Warto zacząć od starannego odkurzenia kanapy. Nie jest to powierzchni pozbawiona kurzu i drobnych zanieczyszczeń, które mogą zostać usunięte mechanicznie. Jeśli jednak tego typu brud wejdzie w kontakt z wodą, jedynie się rozpuści i będzie znacznie trudniejszy do trwałego usunięcia. Następnie, niezależnie od tego, czy w naszym salonie znajduje się narożnik z zagłówkami, czy narożnik Barcelona, będzie trzeba dokładnie przetrzeć je ściereczką, najlepiej nawet w najciężej dostępnych miejscach. Powinny być to chłonne ściereczki z mikrofibry, pokryte specjalnym preparatem, który można zakupić w dowolnym sklepie z chemią gospodarczą, bądź po prostu przygotować jego substytut samodzielnie, używając wody, soku z cytryny oraz sody oczyszczonej.

Nie ma co ukrywać, że zastanawiając się jak wyprać kanapę, będziemy musieli nieco się namęczyć, jeśli jest to wysiłek jak najbardziej wart zachodu. Aby nieco ułatwić sobie to zadanie, można zastosować także specjalne urządzenia, które część pracy wykonują za nas. Maszyny te bywają jednak kosztowne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *