Categories Aktualności

Pierwsze własne mieszkanie – co warto wiedzieć

Zakup swojego własnego mieszkania to ogromna zmiana w życiu, a także wydatek niemałej sumy pieniędzy. Dlatego decyzję o nabyciu konkretnej nieruchomości trzeba podjąć po rozważeniu wszystkich aspektów, które mają wpływ na opłacalność oraz zadowolenie z transakcji. Nad czym warto zastanowić się przed zakupem mieszkania?

Mieszkanie w stanie deweloperskim czy z rynku wtórnego?

Jest to pierwszy z wyborów, które trzeba podjąć chcąc przystąpić do szukania odpowiedniego mieszkania. Wiele osób ceni sobie możliwość urządzenia swoich czterech kątów w wymarzony sposób, dlatego decydują się oni na mieszkania z rynku pierwotnego. Dla innych z kolei ważne jest, żeby móc zamieszkać w nowym miejscu od razu, dlatego szukają mieszkań używanych. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Z jednej strony kupując mieszkanie z rynku wtórnego nie trzeba go wykańczać, jednak czasami stare mieszkanie może wymagać gruntownego remontu, co również będzie bardzo czasochłonne. Mieszkania deweloperskie cieszą się większą popularnością wśród kupujących.

Kredyt hipoteczny

Dla wielu osób, szczególnie młodych, kupno nieruchomości wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Bardzo mały odsetek kupujących płaci gotówką, bez pożyczki z banku. Chcąc ubiegać się o kredyt na wymarzone mieszkanie trzeba bardzo dobrze się do tego przygotować. Sam proces rozpatrywania wniosku trwa około 3 tygodnie, co sprawia, że od momentu znalezienia mieszkania do wypłacenia pieniędzy może minąć ponad miesiąc. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o tym w jakich bankach złoży się wniosek oraz przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, między innymi te potwierdzające zatrudnienie oraz kwotę zarobków. Szukając najlepszej opcji i oferty kredytu hipotecznego można skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże wyłonić kilka najlepszych banków. Warunki kredytu zależą od wielu czynników, dlatego sugerowanie się sytuacją znajomych czy rodziny może być niewystarczające.

Mieszkań na sprzedaż nie brakuje, ciągle powstają nowe osiedla, dlatego znalezienie idealnego lokum to kwestia czasu oraz wielkości przeznaczonego budżetu. Wystarczy cierpliwie szukać, żeby cieszyć się ze swojego własnego domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *