Categories Ogród

Worki kompostowalne

Segregacja śmieci to obowiązek każdego gospodarstwa domowego. Nie tylko ze względu na zły stan środowiska naturalnego, ale także ze względu na wprowadzone regulacje prawne. Od stycznia 2020 roku wprowadzony został obowiązek segregowania śmieci. Należy oddzielać od siebie papier, tworzywa sztuczne i metale oraz szkło, śmieci zmieszane i bioodpady. Dla wielu użytkowników problem stanowi przechowywanie zebranych odpadów organicznych. Aby miało to sens przy kompostowaniu worki powinny być wykonane z tworzywa, które także się rozkłada. Zbieranie bioodpadów w plastiku mija się z celem. 

Rozwiązaniem tego problemu są biodegradowalne worki, które rozkładają się w kompostowniku i nie zawierają szkodliwych substancji, które mogą reagować z glebą. Często przy kompostowaniu worki biobag posiadające dodatkowe przydatne substancje pomagają nawozić ziemię. Wynika to z tego, że produkowane są ze skrobii, białek roślinnych czy celulozy. To wszystko zależy od konkretnego producenta jednak ich cechą charakterystyczną jest brak substancji sztucznych. Produkty biobag znacząco przyczyniają się do ułatwienia procesu przechowywania odpadów. Warto więc stosować eko worki, które sprawiają, że cała segregacja ma sens. 

Worki biodegradowalne idealne do selektywnej zbiórki odpadów organicznych

Biodegradowalne worki na odpadu organiczne i kompostowalne worki to dla wielu to samo. Jednak warto podkreślić, że nie do końca te dwa określenia oznaczają to samo. Worki kompostowalne są biodegradowalne jednak worki biodegradowalne nie zawsze są kompostowalne. 

Wynika to z tego, że biodegradowalne worki nie są objęte ścisłymi normami i restrykcjami. Są o tyle lepsze, od tradycyjnych worków na śmieci, że rozkładają się szybciej, jednak nie jest do końca pewne czy nie zawierają polietylenu i innych sztucznych substancji. Spowodowane jest to tym, że nie są wprowadzone żadne przepisy, które miałyby to weryfikować. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku worków kompostowalnych. Te podlegają ścisłym restrykcjom. 

Jak rozpoznać kompostowalne worki?

Worki kompostowalne posiadają odpowiednie oznaczenia na opakowaniach i to właśnie po nich najprościej je rozpoznać. Muszą one posiadać znak EN 13432, który oznacza, że spełniają one daną normę bio. Może być on wyrażony także w postaci logo roślinki lub zapisu “kompostowalny”. Worki kompostowalne coraz częściej można spotkać na sklepowych półkach, a z pewnością łatwo je dostać w różnego rodzaju sklepach internetowych czy na popularnych serwisach aukcyjnych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *