Categories Salon

Jakie lampy podłogowe wybrać i gdzie je ustawić?

Lampy podłogowe są dzisiaj czymś znacznie więcej niż tylko dodatkowym oświetleniem. Pełnią funkcję zarówno użytkową, jak dekoracyjną. Domykają aranżację i stają się ozdobą wnętrza. Jak wybrać i rozstawić oświetlenie podłogowe, by uzyskać unikatowy wystrój i klimat?

Lampy podłogowe pełnią w pomieszczeniach rolę oświetlenia dodatkowego, budują nastrój i poprawiają użyteczność przestrzeni. Na rynku znaleźć można obecnie wiele różnorodnych modeli, dedykowanych wszystkim, modnym stylom aranżacyjnym.

Gdzie sprawdzi się lampa podłogowa?

Wszędzie tam, gdzie potrzebujesz odpowiednio silnego lub przeciwnie – nastrojowego, delikatnego światła, by komfortowo pracować, uczyć się czy odpoczywać. Lampy podłogowe pozwalają doświetlić kącik czytelniczy, strefę z TV czy biurko. Z ich pomocą wyeksponujesz urok mebli i dekoracji. Wykorzystasz je także w nocy, by bezpiecznie poruszać się po domu bez włączania centralnego oświetlenia. Jeśli wybierzesz model z ruchomymi ramionami, z łatwością skierujesz światło na pożądany punkt.

Jaką lampę podłogową kupić?

Na pewno warto zainwestować w dobre lampy podłogowe – wysokiej jakości, od sprawdzonego producenta, by cieszyć się ich funkcjonalnością i estetyką przez wiele lat. Warto także przemyśleć:

  • Docelowe przeznaczenie lampy – czy ma służyć np. do czytania, pracy, czy do doświetlenia telewizora? A może ma pełnić tylko funkcję dekoracyjną? Do wyboru pozostają m.in. modele z regulowanym ramieniem czy bardzo praktyczne warianty ze stolikiem.
  • Ilość źródeł światła – lampy podłogowe mają najczęściej od 1 do 3 punktów świetlnych. Dobrze, jeśli poszczególne źródła światła mogą pracować niezależnie od siebie.
  • Oczekiwane wzornictwo – inna lampa podłogowa będzie pasować do loftu, inna do klasycznego salonu, a jeszcze inna do przytulnej, skandynawskiej jadalni czy do sypialni w stylu glamour.
  • Ilość wolnego miejsca – wybierać możemy spośród różnych gabarytów. Ważne, aby lampa podłogowa ani nie zagraciła pomieszczenia, ani nie zginęła pośród pozostałych elementów wyposażenia. W małych, nowoczesnych mieszkaniach dobrze sprawdzają się lampy w podłodze.

Gdzie i jak ustawiać lampy podłogowe?

Lampy podłogowe umieszczamy tam, gdzie potrzeba dodatkowego światła. Najczęściej ustawiamy je przy fotelu, telewizorze, sofie, narożniku, biurku, szafce nocnej i w innych strefach, które chcemy doświetlić. Jeżeli zadaniem lampy podłogowej jest przede wszystkim wyeksponowanie dekoracji lub podkreślenie stylistyki wnętrza, warto umieścić ją tuż przy ścianie, we wnęce lub w miejscu, które pozwoli skierować światło na wybrany element dekoracyjny. Oświetlenie podłogowe ustawiamy samodzielnie lub łączymy w duety (a może nawet w tria!). Warto sprawdzić, czy do danego modelu lampy podłogowej można dokupić dopasowaną stylowo lampę wiszącą. Wówczas nie musimy się martwić o niezgranie elementów.

 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *